Zaufanie i otwartość podstawą współpracy na lata

23 WRZ, 2024 GODZ: 15:13


Wieloletnia i owocna współpraca z dużym przedsiębiorstwem bez wątpienia wpływa na rozwój gospodarstwa. Jednym z rolników, kontrahentów Cedrob Pasze, jest Jerzy Laskowski, który od 30 lat prowadzi własne gospodarstwo. Od samego początku inwestuje, nie tylko obsiewając coraz większy areał, ale również rozbudowując własne przedsiębiorstwo, które prowadzi od 2010 roku. 

Dzięki konsekwentnym inwestycjom oraz sumiennej pracy Pan Jerzy zbudował imponujące gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 100 ha. Swoją historię rozpoczął dziedzicząc po rodzicach 18 ha ziemi. Obecnie oprócz produkcji rolnej, prowadzi również działalność skupującą zboże.

Kontrahent współpracuje z Cedrob Pasze od początku powstania Zakładu Produkcji Pasz w Cedrob S.A. Początkowo jako rolnik, a obecnie jako firma P.H.U Jerzy Laskowski. – Współpraca układa się bardzo dobrze – mówi gospodarz. – Założyciele Cedrob, to są ludzie praktycznie ode mnie z miejscowości. Znamy się bardzo dobrze. Doceniam, że Cedrob S.A. to polska firma z polskim kapitałem. Także lokalizacja jest bardzo konkurencyjna względem innych firm paszowych. Ponadto założyciele są z mojego regionu i chylę im czoła, bo żadna firma z naszej miejscowości się tak nie rozbudowała jak Cedrob – podkreśla z dumą Jerzy Laskowski.

Jak opowiada, pomysł na założenie własnej firmy, zajmującej się skupem zboża przyszedł naturalnie w trakcie rozwoju gospodarstwa. – Mieszkam w małej miejscowości i tutaj są bardzo małe gospodarstwa, które nie mają możliwości dowozu zboża – mówi Jerzy Laskowski, przedsiębiorca z Zieluminek. – Skupuję od okolicznych rolników zboże, a następnie sprzedaje je do Cedrob Pasze. Region, w którym mieszkam skupia bardzo małe gospodarstwa, które mają po 10, czy 15 hektarów. Ludzie po prostu nie mają sprzętu i możliwości, żeby dostarczyć swoje plony gdzieś dalej. Dlatego sprzedają je do mnie – tłumaczy gospodarz. – Współpracuję z około 200 rolnikami z regionu – dodaje.

Gospodarstwo, rozwój firmy oraz innowacje 

Jerzy Laskowski posiada własne magazyny i silosy, aby przewietrzać skupowane zboże. – Aby zapewnić wysoką jakość przesypuję zboże z silosu do silosu i włączam wentylatory – zaznacza gospodarz. W przypadku uprawy zbóż, jak wielu innych rolników, stosuje metodę bezorkową. Dzięki temu zabiegowi ziemia jest mniej wysuszana.

Jak twierdzi rolnik, ze zbiorami, jak zawsze, bywa różnie. W głównej mierze wpływa na to klasa ziemi, na których gospodarz posiada pola. – W większości uprawiamy kukurydzę, żyto, pszenżyto i słonecznik. W moim przypadku z żyta mam od 4,5 do 5 ton z hektara. Choć znam rolników, z którymi współpracuje, mających około dwóch ton z hektara. Słonecznik obsiałem pierwszy raz rok temu i miałem 3,3 tony. Natomiast w przypadku kukurydzy, na mokro, mam około 10 ton z hektara. Inne zboża, jak pszenica, pszenżyto to około 5-6 ton – wylicza.

Wyzwania rynku zbóż

Zboże podlega silnym wahaniom cenowym za względu na sytuację polityczną na świecie oraz globalne ceny i dostęp do surowców. – W ostatnim czasie na rynku światowym był gigantyczny wzrost cen, a obecnie notowany jest duży spadek. Ceny w portach mamy bardzo zbliżone do cen w skupach paszowych – podaje gospodarz z Zieluminka.

Ceny nie są jednak jedynym wyzwaniem na rynku zbóż. To przede wszystkim warunki atmosferyczne, które mają ogromny wpływ na coroczne plony. – W naszym regionie przez cały maj nie było deszczu – mówi rolnik.. – A jest on bardzo potrzebny dla wschodu kukurydzy, która była zasiana pod koniec kwietnia. W czerwcu mieliśmy niewielkie opady, a dopiero końcówka czerwca i lipiec był bardziej deszczowy. Nie jest to najlepsze w momencie kiełkowania kukurydzy. Jeśli chodzi zaś o inne zboża, to w tym momencie, gdy zboże kwitło, zaczęło padać. Następnie przyszła susza. Aktualnie wszystko w przyrodzie działa na odwrót. Pogoda jest dla nas, rolników, największym dziś wyzwaniem – zaznacza Jerzy Laskowski.

Dzięki aktywnej obserwacji rynku zbóż, posiada on ogromną wiedzę na temat wahań cen, sezonowości produkcji rolnej w Polsce oraz preferencji dostawców i odbiorców zbóż, takich jak Cedrob Pasze. To pozwala mu skutecznie realizować swoje plany oraz rozwijać biznes.

Pozostałe aktualności

Współpraca na równych zasadach

Ponad 4000 dużych i małych kontrahentów buduje silny i zrównoważony łańcuch dostaw w Cedrob PaszeO tym, jak wygląda ta współpraca w praktyce, opowie nam Pan Dariusz Krzyżanowski...

18 LIS, 2024 GODZ: 11:46

44. Zjazd Polskiej Federacji Hodowców Drobiu

Uczestnictwo w tego rodzaju spotkaniach umożliwia nie tylko śledzenie najnowszych trendów w sektorze drobiarskim, ale również budowanie relacji biznesowych i wymianę doświadczeń w zakresie...

06 LIS, 2024 GODZ: 09:31

Rozwój, zmiany i kształcenie zawodowe

Od samego powstania Wytwórnia Pasz Cedrob w Raciążu współpracuje z okolicznymi gospodarzami. Jednym z nich jest Tomasz Ordak, który stale dostosowuje się do zmian na rynku. W rozmowie...

25 PAŹ, 2024 GODZ: 15:25

Stawiam na jakość i dobrą współpracę

Kontrahenci cenią stabilność, elastyczność oraz odpowiednią komunikację. Dzięki takim cechom chętniej wybierają firmę, z którą chcą współpracować. Między innymi właśnie dlatego rodzinne...

07 PAŹ, 2024 GODZ: 12:58