20 lat współpracy, eko-rozwoju i stabilności
Paweł Barciński od trzech dekad prowadzi rodzinne gospodarstwo o powierzchni 100 hektarów. Rolnik z Brześcia Małego współpracuje od lat nie tylko z Cedrob Pasze, ale także z Gobarto, czyli spółką należącą do Grupy Cedrob. W ten sposób rozwija swoje gospodarstwo, a współdziałając z Gobarto dodatkowo wybudował dwa budynki do hodowli świń, które spełniają nowoczesne standardy energooszczędności.
Rolnik z Brześcia Małego, w gminie Baboszewo, województwie mazowieckim prowadzi gospodarstwo razem z żoną i synem. Na 100 hektarach uprawiają kukurydzę, buraki, rzepak oraz zboża. – Kukurydzę i zboża odstawiamy do Cedrob Pasze – mówi Paweł Barciński. – Z kolei w ramach kooperacji z Gobarto, hodujemy też ok. 2000 tuczników ważących od 30 do 125 kilogramów – dodaje.
Wieloletnia współpraca z Cedrob Pasze i Gobarto
Współpracę z firmą Cedrob Paweł Barciński rozpoczął ponad 20 lat temu od dostarczania zbóż,
a w 2017 roku rozszerzył ją również o pasze. – Początkowo rozpoczęliśmy współpracę w ramach skupu zboża i kukurydzy, ale ze względu na dobrą współpracę uznałem, że warto ją rozszerzyć – zaznacza rolnik z Brześcia Małego, podkreślając również stabilność warunków, jakie oferuje firma. Dzięki podpisanym umowom na dostawę pasz oraz hodowlę tuczników dla Gobarto, rolnik zapewnił sobie stabilne ceny i stałe dostawy dobrej i wydajnej paszy.
– Dzięki takiej współpracy zapewniam obiegi zamknięty – mówi Paweł Barciński. – Zboża, które uprawiam, przekształcane są w paszę dla moich tuczników – zaznacza. Pasza przywożona jest z Wytwórni Pasz Cedrob w Raciążu, a sam rolnik ceni sobie to partnerstwo m.in. ze względu na odległość. – Bliskość zakładu ma wielkie znaczenie, bo to tylko 15 kilometrów od mojego gospodarstwa. To dla nas duże ułatwienie oraz wygoda. Dzięki temu mogę ograniczyć własny transport, co sprzyja dążeniom do zmniejszenia śladu węglowego – podkreśla rolnik z Brześcia Małego.
Innowacyjne podejście i troska o środowisko
Paweł Barciński od lat stara się wprowadzać rozwiązania minimalizujące zużycie energii oraz ograniczające wpływ na środowisko. W swoich budynkach hodowlanych postawił na konstrukcje stalowe i płyty warstwowe, które są mniej energochłonne, a budynki kurtynowe pozwalają na uniknięcie wentylatorów i dodatkowego poboru energii. – Zdecydowaliśmy się na konstrukcje, które będą najmniej energochłonne. Wszystko jest zrobione z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – podkreśla gospodarz.
Na swoich polach rolnik stosuje system bezorkowy, który od dwóch lat przynosi zadowalające efekty. Pola natomiast nawożone są gnojownicą zamiast nawozów sztucznych. To podejście nie tylko sprzyja lepszej jakości upraw, ale także zmniejsza zależność od nawozów chemicznych, co jest odpowiedzią na obecne wyzwania związane z rolnictwem ekologicznym.
Stabilność i komfort współpracy
Jednym z największych atutów współpracy z Cedrob Pasze i Gobarto jest dla Pawła Barcińskiego stabilność. Umowy na stałe ceny oraz regularne odbiory zbóż i dostawy pasz dają mu pewność finansową i ułatwiają planowanie pracy w gospodarstwie. – Dzięki współpracy eliminuję komplikacje związane z transportem, co jest dla mnie bardzo wygodne –przyznaje Paweł Barciński. – Współpraca
z Cedrob Pasze i Gobarto pozwala mi także na lepsze zarządzanie czasem i ograniczenie liczby pracowników. Gdybym musiał sam szykować pasze oraz martwić się o sprzedaż tuczników byłoby to dla mnie dużym obciążeniem oraz ryzykiem kapitałowym – dodaje gospodarz z Brześcia Małego.
Przyszłość gospodarstwa
Chociaż Paweł Barciński nie planuje dalszej rozbudowy chlewni ze względu na zbliżającą się emeryturę, rozważa inwestycje w zakup ziemi, aby powiększyć swoje pola uprawne – Namawiam syna, który ma w przyszłości przejąć całe gospodarstwo, aby zastanowił się i rozważył budowę swojego budynku inwentarskiego – podsumowuje gospodarz.
Historia Pawła Barcińskiego pokazuje, że w zmieniających się realiach rolnictwa tylko współpraca z dużymi, stabilnymi firmami, takimi jak Cedrob Pasze czy Gobarto, może być fundamentem stabilności i rozwoju dla obydwu podmiotów.