Stawiamy na długotrwałe kontakty z rolnikami, zaufanie oraz wspólne dążenie do wysokiej jakości
Elastyczność i profesjonalne podejście do rolników sprawiło, że Przemysław Sadowski od kilkunastu lat aktywnie rozwija swoją działalność będąc wieloletnim kontrahentem Cedrob Pasze. Obecnie nie tylko uprawia zboża na własnej ziemi, ale prowadzi również punkt skupu i sprzedaży z własną suszarnią.
– Od 2011 roku prowadzę samodzielnie gospodarstwo, a od ponad roku działalność pozarolniczą w zakresie obrotu płodami rolnymi, w tym skupu i sprzedaży – mówi Przemysław Sadowski, gospodarz ze wsi Karnkowskie Rumunki, w powiecie lipnowskim w województwie kujawsko-pomorskim. Kontrahent Cedrob Pasze posiada gospodarstwo o powierzchni 200 hektarów. Uprawia głównie kukurydzę, w areale 80 hektarów, a także posiada 40 ha buraka, 40 ha pszenicy oraz 40 ha rzepaku ozimego. – W ramach gospodarstwa rolnego mam własną suszarnię i magazyn do przechowywania na poziomie 4,5 tysiąca ton płodów rolnych, dzięki czemu mój biznes działa w zintegrowany sposób – dodaje Przemysław Sadowski.
Gospodarz z Karnkowskich Rumunek od samego początku działalności, czyli od 2011 roku, współpracuje z Cedrob Pasze w zakresie sprzedaży płodów rolnych. Dodatkowo od ponad roku współpraca ta jest rozszerzona o działalność pozarolniczą. – Od ponad roku posiadam zarejestrowaną działalność gospodarczą, w ramach której skupuję większe ilości kukurydzy mokrej, niż sam jestem w stanie wyprodukować – komentuje kontrahent Cedrob Pasze.
Jak przyznaje gospodarz współpracę z Cedrob Pasze determinuje m.in. bliskość gospodarstw prowadzonych w regionie, a także elastyczność i bardzo przejrzyste zasady. – Dzięki jasnemu oraz prostemu systemowi płatności jesteśmy w stanie precyzyjnie określić moment sprzedaży i zarazem ustalić termin płatności, a to bardzo ważne w przypadku współpracy z innymi podmiotami – podkreśla kontrahent Cedrob Pasze.
Wyzwania branży, kierunek w stronę ekologii i jakości w produkcji
Gospodarstwo oparte jest na technologii bezorkowej. W ramach technologii typu strip-still Przemysławowi Sadowskiemu udało się pozyskać oszczędności w nakładzie pracy oraz redukcji nawożenia i zużycia oleju napędowego, który wykorzystywany jest w produkcji rolnej. Jak przyznaje gospodarz w rozmowie – Częściowo to ekonomia zmusza nas do pewnych rozwiązań, które mamy w gospodarstwie, ale są to dodatkowo rozwiązania bliższe ekologii. W przypadku technologii uprawy pasowej, to redukcja zużycia paliwa, brak erozji gleby, bogactwo organizmów żywych w glebie. Wdrożyliśmy tą technologię już 6 lat temu, kiedy jeszcze nikt od nas tego nie wymagał – zaznacza.
Cedrob Pasze również kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój, dążąc do minimalizacji wpływu produkcji na środowisko naturalne. Marka współpracuje z kilkoma tysiącami dostawców oraz hodowców, promując ekologiczne praktyki rolnicze. Dzięki temu Cedrob Pasze przyczynia się do ochrony środowiska oraz wspiera długoterminowy rozwój rolnictwa.
Gospodarz z Karnkowskich Rumunek dostosowuje swoją działalność do wymagań i wyzwań rynku. – Posiadanie wielu obszarów działania wzmacnia naszą pozycję rynkową. – podkreśla. – Główne wyzwanie stanowi dopasowanie się do klienta zewnętrznego. A rynek coraz bardziej wymaga od nas obniżania kosztów. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić działania związane z recyrkulacją ciepła i już drugi sezon będziemy suszyć plony suszarnią, która ma własny, dodatkowy obieg ciepła. Wykorzystuje tak zwane ciepło procesowe, które jest zawracane do obiegu i z wyższą temperaturą wtórnie uczestniczy w suszeniu. Dzięki temu mogę obniżyć koszty suszenia – tłumaczy Przemysław Sadowski.
Suszenie to przede wszystkim kwestie ekonomiczne, które przekładają się na ekologiczne rozwiązania. – Zawrócenie ciepła procesowego i wykorzystanie nowej technologii pozwoliło na to, że na palniku gazowym, który suszy kukurydzę, mamy temperaturę na poziomie 120 stopni Celsjusza, a w kominie wylotowym wentylatora wydobywa się już bezpowrotnie powietrze o temperaturze 32-35 stopni Celsjusza.
Dodatkowo w suszarni gospodarza funkcjonuje czyszczalnia, która odpyla wysuszony materiał. Oprócz wysiewania wysokiej jakości kukurydzy jako kwalifikowanego materiału siewnego, to odchwaszczanie jest kolejnym etapem, a zarazem fundamentem, który wpływa na wysokiej jakości płody rolne. – Mamy suszarnię przepływową, która nie kruszy kukurydzy – mówi Przemysław Sadowski. – Dzięki temu nie ma zanieczyszczeń drobnych i cały pył wraz z łuską jest odciągany i odpylany. Finalnie jakość materiał jest dużo wyższa, niż w konwencjonalnych suszarniach. Wpływ na jakość ma także składowanie kukurydzy. Odpylona i równomiernie wysuszona kukurydza, dzięki zaawansowanej automatyce, która jednocześnie kontroluje wilgotność kukurydzy, przechowuje się prawidłowo i nie pleśnieje. W konsekwencji nie ma potem problemu ze zwrotami, czy z zapleśnieniem oraz niską jakością tego towaru – tłumaczy obszernie kontrahent Cedrob Pasze.
Ekstremalne zjawiska pogodowe (susze, powodzie) coraz częściej wpływają na plony, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań. Rolnicy chcąc być konkurencyjni na światowym rynku, muszą stawiać na nowoczesne technologie, które są kluczem do osiągnięcia przewagi.