44. Zjazd Polskiej Federacji Hodowców Drobiu
Uczestnictwo w tego rodzaju spotkaniach umożliwia nie tylko śledzenie najnowszych trendów w sektorze drobiarskim, ale również budowanie relacji biznesowych i wymianę doświadczeń w zakresie praktycznych zastosowań oraz innowacyjnych rozwiązań w branży. Konferencja z dnia 17 października 2024 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem i przyciągnęła około stu uczestników.
Wydarzenie to zainaugurowało cykl szkoleń dla branży drobiarskiej, organizowanych przez Stowarzyszenie Polskiej Federacji Hodowców Drobiu, we współpracy z Siedleckim Latającym Uniwersytetem Drobiarskim. Pierwsze spotkanie było świetną okazją dla wszystkich zainteresowanych, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Planowane są kolejne szkolenia, które mają pomóc osobom aktywnym w branży, w doskonaleniu swoich umiejętności oraz kwalifikacji.
Cedrob Pasze jako czołowy producent mieszanek paszowych w kraju aktywnie kształtuje przyszłość branży hodowlanej. Marka stawia na ciągły rozwój, dlatego chętnie wspiera organizację branżowych spotkań, będąc Sponsorem tegorocznej edycji konferencji w Siedlcach. Wynika, to z przekonania o słuszności uczestnictwa oraz zgłębiania najnowszej wiedzy naukowej i wymiany doświadczeń z innymi ekspertami z branży. Ma to następnie przełożenie na innowacyjne rozwiązania technologiczne i produkcyjne, które przekładają się na najwyższą jakość oferowanych pasz.
Tematem, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie był panel „Dlaczego rzekomy pomór drobiu jest rzekomy?”, prowadzony przez dr Tomasza Kwiatkowskiego, weterynarza z Ceva AH. Prelegent szczegółowo omówił zagadnienia związane z tym, jak ważna jest właściwa diagnoza chorób drobiu oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą niepoprawne rozpoznanie tzw. rzekomego pomoru. Panel ten otworzył szeroką dyskusję wśród uczestników, ponieważ kwestie związane z kontrolą zdrowotną stad są niezwykle istotne dla zachowania stabilności produkcji w polskich fermach.
Dr. Paweł Środa, radca prawny zaprezentował ciekawy wykład, poświęcony zagadnieniom prawnym związanym z traktowaniem ptaków w hodowlach. Ekspert szczegółowo omówił obowiązujące przepisy prawa dotyczące dobrostanu zwierząt oraz ich praktyczne implikacje dla działalności ferm. Temat ten nabiera coraz większego znaczenia w obliczu rosnących oczekiwań społecznych i zaostrzających się regulacji prawnych, które bezpośrednio wpływają na strategię oraz skalę produkcji drobiu
Kolejne wystąpienia prof. Szeleszczuka, jak i mgr Wiśniewskiego, przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy uczestników konferencji na temat kluczowych zagadnień związanych z hodowlą drobiu w kontekście dobrostanu zwierząt oraz właściwej i efektywnej komunikacji z mediami.
Dyskusje, które odbyły się po każdej z prezentacji, pokazały, jak duże zainteresowanie budzą w/w tematy w codziennej hodowli.
"Zjazd Polskiej Federacji Hodowców Drobiu odbywa się od 1957 roku. Związek zrzesza hodowców produkujących drób i jaja z całego kraju.”