Wolimy być pewni, dzięki współpracy z wiarygodnym partnerem

05 SIE, 2022 GODZ: 13:30


Marka Cedrob Pasze jest znanym i cenionym na polskim rynku rolnym partnerem biznesowym. Od lat współpracujemy z producentami krajowymi w zakresie kontraktacji i skupu zbóż, zakupu mieszanek paszowych i dostarczaniu optymalnych rozwiązań żywieniowych dla zwierząt hodowlanych.

Spotkaliśmy się z Państwem Dawidem i Moniką Jędro, małżeństwem prowadzącym wspólnie gospodarstwo rodzinne w Wielkopolsce, którzy współpracują z nami z powodzeniem od wielu lat.

 Jak duże jest wasze gospodarstwo?
– Łącznie z dzierżawami mamy obecnie 200 hektarów rozrzucone na terenie trzech gmin. Kiedyś było to typowe gospodarstwo. Oprócz drobiu hodowaliśmy trzodę i bydło, ale od ślubu poza produkcją roślinną zajmujemy się już tylko drobiem.

 Dlaczego?
– Powodów było wiele. Gęsiami zajmujemy się od dawna, kaczki zaczęliśmy wprowadzać w 2013 roku. Zaczęliśmy od 7 tysięcy, dziś stado sięga 21 tysięcy sztuk.  Dlaczego kaczki? Kaczki to bezpieczne zwierzęta, w ich przypadku nie ma zagrożenia dla człowieka.  Przede wszystkim jednak z naszego punktu widzenia to jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie z największą dla nas wygodą pracy  oraz wymagająca stosunkowo najmniej wysiłku.  Dodatkowo cykl hodowlany jest krótki i nie ma ani chwili na nudę. W ramach kontraktacji otrzymujemy od Cedrob jednodniowe pisklęta. Odchów i tuczenie trwają 5,5-6,5 tygodnia. Współpracujecie Państwo z Cedrob.
- Tak, i ta współpraca się rozwija. Bo, o ile z Cedrob  pracowaliśmy od bardzo dawna, to od siedmiu lat jest to współpraca na wyłączność.

–Dlaczego akurat z nimi?
– To duży firma, która konsekwentnie się rozwija. Dla nas, jak i każdego hodowcy najważniejsza jest terminowość wstawiania i odbioru, ale także i to, że teraz odstawiamy zwierzęta znacznie bliżej, niż kiedyś.

 Na czym polega ta współpraca?

– Otrzymujemy od firmy jednodniowe pisklęta. Mamy wieloletnią umowę, w listopadzie dodajemy do niej tylko załączniki, które zawierają daty kolejnych dostaw piskląt, a czuwa nad tym pan Artur Telega, odpowiedzialny za kontraktację drobiu wodnego w Cedrob S.A. Dodatkowo wspólnie ustalamy terminy wstawień, tak więc możemy bardzo precyzyjnie zaplanować harmonogram.

Mamy tez umowę na dostarczanie pasz przez Cedrob Pasze. Zaletą jest to, że towar jest wysokiej jakości, stabilny i powtarzalny, a jego parametry się nie zmieniają. Wszystko to powoduje, że możemy spokojnie planować, i robić bardzo sprecyzowany cykl odchowu.  Dzięki temu nie bierzemy pod uwagę żadnego ryzyka, wynikającego z opóźnienia. Nad wszystkim czuwa także Pani Asia Ćwiklińska, nasz Doradca żywieniowy z Cedrob Pasze, która dokładnie wie, kiedy trzeba przywieźć kolejną dostawę paszo oraz czuwa nad właściwym rozwojem zwierząt. My także to kontrolujemy, ale w 80 procentach. Pani Asia – w stu procentach. A to nie lada wyczyn, bo przy kaczkach w jednym cyklu produkcyjnym mamy 6-7 dostaw paszy, w ostatniej fazie w ciągu tygodnia zużywamy na skarmianie około 30 ton!

– Czy jesteście w tym rejonie jedyni?
– Nie, ale w okolicy mamy najdłuższy staż współpracy. Jeżeli jakiś okoliczny rolnik chce spróbować hodowli i zastanawia się, czy taka produkcja i czy współpraca z Cedrob byłaby dla niego odpowiednia, często kontaktuje się właśnie z nami i oczywiście otrzymuje pozytywną rekomendację.

Dlaczego wybraliście taki model: współpraca zamiast indywidualnego działania?
– Wolny rynek to wielkie ryzyko. Hodowca, który decyduje się na nim działać może dużo wygrać ale raz na kilka lat. Powiedzmy w przypadku gęsi, ponieważ dla kaczki wolny rynek w zasadzie nie istnieje -  będzie jedna wygrana na trzy- cztery lata. A potem może się okazać, że w kolejnym roku nie tylko się  nie zarobi, ale wręcz cena będzie poniżej kosztów produkcji. Może na to wpłynąć wiele czynników – m.in. jak w przypadku Węgier, wejdzie z bardzo tanim produktem i naturalnie importerzy wybiorą tę opcję. Czyli kolejne lata zjedzą ten duży zysk producentowi. My kontaktując z Cedrob wiemy z góry, co i jaki mamy pewność, że uzyskamy cenę, która gwarantuje nam dochód oraz właściwą opiekę w zakresie żywienia i chowu. Dzięki temu możemy przewidzieć i zbudować naszą strategię finansową.  

– Czyli wybór między samodzielnym działaniem lub współpracą może zależeć od charakteru hodowcy? Od skłonności do ryzyka?
– Może. My wolimy być pewni i za to cenimy współpracę z firmą Cedrob.

Pozostałe aktualności

Konferencja dla hodowców kury nioski reprodukcyjnej

W majestatycznej scenerii XVIII wiecznego Zamku w Janowie Podlaskim, gdzie przeplatają się wątki bogatej historii i tętniącej życiem teraźniejszości, odbyła się wyjątkowa konferencja...

24 KWI, 2024 GODZ: 14:56

Dożynki Rypin Agra 2023

Dożynki, zwane również Świętem Plonów, Wieńcami, to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obchodzone są zwykle w jedną z niedziel lub...

12 WRZ, 2023 GODZ: 15:36