Żniwa 2020: nieco później, ale z urodzajem

12 PAŹ, 2020 GODZ: 11:28

Płynące z rynku wzrastające zapotrzebowanie na produkty paszowe stawia przed Cedrob Pasze nowe wyzwania. Każdego roku w okresie żniw dział zaopatrzenia w surowce skupuje coraz więcej płodów rolnych. Podczas tegorocznych zbiorów – tylko w sierpniu nabył aż 150 tysięcy ton różnych zbóż. Oprócz stałych Klientów, którzy współpracują z Cedrob Pasze od lat, marka zanotowała w tym okresie również przypływ około 150 nowych podmiotów.


Fakt, że żniwa 2020 rozpoczęły się w Polsce dwa tygodnie później, w żaden sposób nie naruszył ciągłości produkcji. Marka, która do produkcji pasz wykorzystuje przede wszystkim zboża pozyskiwane od lokalnych rolników wspierała się w tym trudnym czasie zgromadzonymi wcześniej zapasami.

- Mimo, że żniwa zaczęły się 2 tygodnie później – nie załamało to bezpieczeństwa produkcji. Do 15 sierpnia korzystaliśmy ze zgromadzonych wcześniej zapasów, które pozwoliły nam przetrwać newralgiczny okres braku podaży polskiej pszenicy – mówi Andrzej Schodowski, kierownik działu zaopatrzenia w surowce Cedrob Pasze.

W tym roku pszenica w Polsce obrodziła bardzo dobrze, dlatego – ze względu na dużą podaż- ceny kształtowały się na niskim poziomie (ok. 650-670 zł za tonę). Dziś cena za tonę pszenicy jest o około 100 zł wyższa niż w żniwa. Wpływ na to mają: opóźnienie w rozpoczęciu koszenia kukurydzy a co za tym idzie szybko topniejące zapasy tego zboża oraz wzrost cen na giełdzie światowej.

- Moim zdaniem nie jest to tendencja stała. Ceny nie będą dalej rosły, a to głównie za sprawą niższej produkcji pasz w Polsce i na świecie – przewiduje Andrzej Schodowski.

Do obniżek przyczynią się również tegoroczne wysokie zbiory kukurydzy mokrej, która w produkcji paszowej z powodzeniem zastępuje pszenicę.

W skali kraju- jak wskazują przedwynikowe szacunki GUS - zbiory zbóż podstawowych i mieszanek zbożowych wyniosły 28,9 mln ton i były o 15 procent wyższe niż przed rokiem.

Tegoroczna jakość zbóż również osiągnęła wysokie parametry, zarówno pod względem wilgotności, poziomu zanieczyszczeń, czy niewielkiej ilości szkodników.

Pozostałe aktualności

Witaminy w paszy. Ważna precyzja w doborze dawki

Powszechnie uważa się, że niedobór witamin w diecie drobiu niesie ze sobą szereg ryzyk mogących przyczynić się do zachwiania opłacalności produkcji. Niestety, bardzo często zapomina...

19 KWI, 2021 GODZ: 11:39

Zimowy skup zbóż trwa w najlepsze

Ani ujemne temperatury powietrza, ani śliska nawierzchnia dróg nie są w stanie przeszkodzić samochodom Cedrob Pasze w dotarciu do Klienta. Tylko w ciągu pierwszych zimowych miesięcy...

19 LUT, 2021 GODZ: 13:44

Cedrob Pasze w 2020r.: Zysk mimo trudności

Trudny, dynamiczny, niepewny – taki był rok 2020 w branży mięsnej i paszowej. Zamknięte lokale gastronomiczne, hotele, szkoły, ograniczone lokalne i zagraniczne rynki zbytu… Wszystko...

29 STY, 2021 GODZ: 11:33