Żniwa 2020: nieco później, ale z urodzajem

12 PAŹ, 2020 GODZ: 11:28

Płynące z rynku wzrastające zapotrzebowanie na produkty paszowe stawia przed Cedrob Pasze nowe wyzwania. Każdego roku w okresie żniw dział zaopatrzenia w surowce skupuje coraz więcej płodów rolnych. Podczas tegorocznych zbiorów – tylko w sierpniu nabył aż 150 tysięcy ton różnych zbóż. Oprócz stałych Klientów, którzy współpracują z Cedrob Pasze od lat, marka zanotowała w tym okresie również przypływ około 150 nowych podmiotów.


Fakt, że żniwa 2020 rozpoczęły się w Polsce dwa tygodnie później, w żaden sposób nie naruszył ciągłości produkcji. Marka, która do produkcji pasz wykorzystuje przede wszystkim zboża pozyskiwane od lokalnych rolników wspierała się w tym trudnym czasie zgromadzonymi wcześniej zapasami.

- Mimo, że żniwa zaczęły się 2 tygodnie później – nie załamało to bezpieczeństwa produkcji. Do 15 sierpnia korzystaliśmy ze zgromadzonych wcześniej zapasów, które pozwoliły nam przetrwać newralgiczny okres braku podaży polskiej pszenicy – mówi Andrzej Schodowski, kierownik działu zaopatrzenia w surowce Cedrob Pasze.

W tym roku pszenica w Polsce obrodziła bardzo dobrze, dlatego – ze względu na dużą podaż- ceny kształtowały się na niskim poziomie (ok. 650-670 zł za tonę). Dziś cena za tonę pszenicy jest o około 100 zł wyższa niż w żniwa. Wpływ na to mają: opóźnienie w rozpoczęciu koszenia kukurydzy a co za tym idzie szybko topniejące zapasy tego zboża oraz wzrost cen na giełdzie światowej.

- Moim zdaniem nie jest to tendencja stała. Ceny nie będą dalej rosły, a to głównie za sprawą niższej produkcji pasz w Polsce i na świecie – przewiduje Andrzej Schodowski.

Do obniżek przyczynią się również tegoroczne wysokie zbiory kukurydzy mokrej, która w produkcji paszowej z powodzeniem zastępuje pszenicę.

W skali kraju- jak wskazują przedwynikowe szacunki GUS - zbiory zbóż podstawowych i mieszanek zbożowych wyniosły 28,9 mln ton i były o 15 procent wyższe niż przed rokiem.

Tegoroczna jakość zbóż również osiągnęła wysokie parametry, zarówno pod względem wilgotności, poziomu zanieczyszczeń, czy niewielkiej ilości szkodników.

Pozostałe aktualności

Kukurydziane żniwa 2020. START !!!

Trwają kukurydziane żniwa. Od dwóch tygodni na polach odbywa się koszenie kukurydzy na ziarno. Coraz więcej tego surowca pojawia się też w punktach skupu.  Tylko do 15 października...

23 PAŹ, 2020 GODZ: 10:57

WP Rypin II: termin uruchomienia niezagrożony

Zaledwie osiem miesięcy pozostało do uruchomienia piątej wytwórni Cedrob Pasze a drugiej zlokalizowanej w tym samym mieście. Tym samym, już w czerwcu przyszłego roku w Rypinie (woj....

12 PAŹ, 2020 GODZ: 14:26