Rok 2020: Cedrob Pasze czeka dalszy rozwój

17 KWI, 2020 GODZ: 15:33


W 2020 roku Cedrob Pasze stanie się niekwestionowanym liderem branży paszowej w Polsce. Cztery wytwórnie: w Gumowie, Raciążu, Rypinie i Ligocie Dolnej koło Kluczborka wyprodukują aż 1,3 mln ton mieszanek paszowych dla drobiu i trzody chlewnej. 

Nowoczesny, oparty na polskim kapitale, przemysł paszowy to ważny element rozwoju rolnictwa, a zwłaszcza sektora hodowlanego. W 2018 r. produkcja pasz przemysłowych była wyższa o 5,5%, niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę dobrą kondycję produkcji drobiowej, która według szacunków może rosnąć w tym roku nawet w tempie 8%, można przypuszczać, że w 2019 r. rynek pasz zanotuje kolejne rekordy. Te zależności doskonale rozumie Grupa Cedrob, która wraz ze wzrostem hodowli drobiu i trzody chlewnej intensywnie rozwija się w obszarze pasz.

- Przyszły rok zapowiada się korzystnie dla branży drobiarskiej i paszowej. Na pewno dla Cedrob Pasze będzie to rok kolejnych wyzwań. Rok 2018 zakończyliśmy 1 mln 089 tys. tonami wyprodukowanych pasz. Rok 2019 z kolei oznacza dla nas wielkość produkcji rzędu 1 mln 200 tys. ton. W 2020 roku zaś planujemy wyprodukować 1 mln 300 tys. ton. Tak więc tempo wzrostu produkcji o 100 tys. ton rocznie daje nam mocne podstawy do tego, by stać się niekwestionowanym liderem w branży -– mówi Mirosław Bodek, dyrektor Cedrob Pasze. - W dynamicznie rozwijającej się produkcji drobiarskiej i trzodowej wciąż widzimy dla nas, jako wytwórni pasz, ogromne możliwości. W przyszłym roku czeka nas na pewno wzrost produkcji pasz trzodowych. Ze względu na utrzymujące się wysokie ceny skupu żywca wieprzowego, zapotrzebowanie na pasze będzie większe. Liczymy też na nowe fermy w naszej Grupie, które obejmiemy żywieniem a także na fermy, które współpracują z nami w ramach kontraktacji trzody, kaczek czy gęsi. Trend wzrostowy, szczególnie w zapotrzebowaniu na pasze dla kaczek już jest szczególnie widoczny. Tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyliśmy produkcję pasz dla tego gatunku drobiu aż o 100 % – dodaje.

 Produkcja mieszanek paszowych w Grupie Cedrob (tys. ton)

589
660
777
940
1089
1200
2014
2015
2016
2017
2018
2019

 

Według ekspertów w związku z Afrykańskim Pomorem Świń i spadkiem pogłowia trzody chlewnej w Polsce w 2019 roku zmniejszeniu ulegnie też produkcja pasz dla trzody i będzie to o 4 % mniejsza niż przed rokiem.

Być może w skali ogólnopolskiej jest notowany zastój w produkcji pasz dla trzody, jednak my zakończymy ten rok sukcesem. Nawiązaliśmy więcej umów niż przed rokiem, w związku z czym wyprodukowaliśmy większą ilość mieszanek. Przypuszczam, że w naszym wypadku ten trend wzrostowy utrzyma się również w kolejnym sezonie – mówi Łukasz Kocięcki technolog produkcji pasz dla trzody Cedrob Pasze. – Myślę, że ma to związek ze zmianami, które wprowadziliśmy, a które dają nam możliwość uzyskania na fermach lepszych wyników tuczu przy mniejszym zużyciu paszy - kończy.

 

 

Pozostałe aktualności

Cedrob Pasze: 13 lat wiedzy i doświadczenia

13 lat temu powstała marka Cedrob Pasze – jeden z głównych filarów spółki Cedrob. Dokładnie, w maju 2007 roku z nowo wybudowanej wytwórni w Gumowie wyjechała pierwsza partia paszy sygnowanej...

29 MAJ, 2020 GODZ: 16:03

Rekord na skalę europejską

Nieco ponad rok dzieli nas od uruchomienia kolejnej wytwórni Cedrob Pasze. Budowa piątego już zakładu tej marki, który powstaje w Rypinie w województwie kujawsko-pomorskim powinna zakończyć...

17 KWI, 2020 GODZ: 17:00

Uprawa słonecznika popularniejsza niż rok temu

Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę słonecznika na ziarno – wynika z najnowszych danych statystycznych zebranych przez analityków Cedrob Pasze. Uprawa słonecznika daje bowiem...

17 KWI, 2020 GODZ: 16:08