Kukurydziane żniwa 2020. START !!!

23 PAŹ, 2020 GODZ: 10:57

Trwają kukurydziane żniwa. Od dwóch tygodni na polach odbywa się koszenie kukurydzy na ziarno. Coraz więcej tego surowca pojawia się też w punktach skupu.  Tylko do 15 października do magazynów Cedrob Pasze trafiło ponad 30 000 ton kukurydzy mokrej. Docelowo, tylko w tym sezonie marka planuje skupić aż 150 000 ton tego surowca.

Jak co roku, czas kukurydzianych żniw to okres wytężonej pracy dla działu zaopatrzenia w surowce, działającego w strukturach Cedrob Pasze. Lata istnienia marki na rynku, wypracowana przez nią renoma i atrakcyjna oferta cenowa sprawiają, że rolnicy chętnie decydują się na współpracę w zakresie sprzedaży płodów rolnych.

W tym roku kukurydziane żniwa rozpoczęły się ze znacznym opóźnieniem, a to za sprawą zmiennych warunków atmosferycznych.  Suche i ciepłe warunki podczas wysiewu wraz z upływem czasu zmieniły się diametralnie – przyszło znaczne ochłodzenie a wraz z nim intensywne opady powodujące lokalne podtopienia. Jak mówią specjaliści Cedrob Pasze z zakresu agronomii, dawno nie było tak nieprzewidywalnych i niestabilnych warunków do uprawy kukurydzy, niż tegoroczne.  To spowodowało, że kukurydza zaczęła rozwijać się później. Kwitnienie – najważniejsza faza we wzroście kukurydzy miało miejsce dopiero w lipcu, ale występujące wówczas korzystne warunki hydrolologiczne sprawiły, że proces zapylania przebiegł bez większych problemów i udało się uzyskać bardzo dobre zaziarnienie kolb. Rozpoczęcie kukurydzianych żniw opóźniła natomiast deszczowa pogoda, która miała miejsce w drugiej połowie września i na początku października.

- Zbiory kukurydzy są mocno uzależnione od warunków atmosferycznych oraz wilgotności i klasy gleby. W tym roku plony kukurydzy osiągnęły bardzo dobre wartości, na pewno dużo wyższe  niż w poprzednim roku - mówi Andrzej Schodowski, kierownik działu zaopatrzenia w surowce Cedrob Pasze. - Dla odmian kukurydzy wczesnych i  średniowczesnych szacowane plony wyniosą około 11-12 ton z hektara, a dla odmian średniopóźnych i późnych będzie to około 13-14 ton z hektara. Tak więc, już teraz widzimy, że wysokie plony zrekompensują rolnikom trud włożony w uprawę.

Kukurydza, która do tej pory trafiła do wytwórni Cedrob Pasze charakteryzuje się dosyć wysoką wilgotnością. Średnia wilgotność dostarczonego do WP w Gumowie ziarna osiągnęła poziom 36 % a do WP w  Rypinie – 37 %. Najniższą wilgotność zanotowano na południu kraju. Kukurydza dowieziona do  WP w Ligocie Dolnej koło Kluczborka charakteryzuje się na tę chwilę średnią wilgotnością wynoszącą  35 %.

Ze względu na wysoką podaż, ceny kukurydzy obecnie spadają. Jak szacują analitycy, najniższa wartość, jaką osiągnie tona tego ziarna zatrzyma się na kwocie 420 zł.  Lekkiej podwyżki można się spodziewać dopiero w listopadzie.

 

Pozostałe aktualności

Witaminy w paszy. Ważna precyzja w doborze dawki

Powszechnie uważa się, że niedobór witamin w diecie drobiu niesie ze sobą szereg ryzyk mogących przyczynić się do zachwiania opłacalności produkcji. Niestety, bardzo często zapomina...

19 KWI, 2021 GODZ: 11:39

Zimowy skup zbóż trwa w najlepsze

Ani ujemne temperatury powietrza, ani śliska nawierzchnia dróg nie są w stanie przeszkodzić samochodom Cedrob Pasze w dotarciu do Klienta. Tylko w ciągu pierwszych zimowych miesięcy...

19 LUT, 2021 GODZ: 13:44

Cedrob Pasze w 2020r.: Zysk mimo trudności

Trudny, dynamiczny, niepewny – taki był rok 2020 w branży mięsnej i paszowej. Zamknięte lokale gastronomiczne, hotele, szkoły, ograniczone lokalne i zagraniczne rynki zbytu… Wszystko...

29 STY, 2021 GODZ: 11:33