Czas podsumowań

23 WRZ, 2021 GODZ: 14:32


Gorący czas żniw w kraju dobiegł końca. To dobry moment na podsumowanie zbiorów, w tym dosyć trudnym i wymagającym sezonie. 

Tegoroczne plony zbóż są niższe, niż w ubiegłym roku. Naturalnie na wynik ten wpłynęły warunki atmosferyczne. Późna wiosna oraz niskie temperatury powietrza spowolniły znacznie okres wegetacyjny i rozpoczęcie zabiegów ochronnych w polu. Następnie suchy okres przedżniwny wpłynął na wysokość zbiorów oraz jakość ziarna. Czerwcowe  upały i brak wody przez ponad dwa tygodnie znacznie zmniejszyły plony. Widocznie odbiło się to na jakości pszenicy, której ziarna w wielu miejscach w Polsce nie wykształciły się. Ogólnie jakość ziarna jest zróżnicowana, ponieważ w wielu regionach kraju nie wypełniło się ono lub ma bardzo słabą gęstość. 

Same zbiory rozpoczęły się dość sprawnie. Prace polowe i młócenie wczesnych odmian zbóż przebiegło bez większych problemów. Natomiast w przypadku dużych żniw, z uwagi na ówczesne opady zbiory były utrudnione. 

Niższe plony żniw w sezonie 2021 rekompensuje rolnikom bardzo dobra cena w punkach skupu w Polsce oraz wzrosty na światowych giełdach. 

Cedrob Pasze dzięki atrakcyjnym i korzystnym warunkom współpracy ocenia ten sezon bardzo dobrze. Udało się zrealizować w 100% planowane założenia skupu zbóż. W trakcie żniw kupiono: 340 tys. ton pszenicy, 44 tys. ton jęczmienia, 76 tys. ton pszenżyta oraz 12 tys. ton żyta. Sprawnie przebiegła również kontraktacja z producentami słonecznika, gdzie planowany jest skup 15 tys. ton ziarna. Cześć z zakontraktowanej ilości będzie suszona w suszarniach Cedrob Pasze. Jest to uprawa, która w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu w naszym kraju, a jej areał zasiewów z roku na rok wzrasta. Widać, że coraz więcej rolników decyduje się na jego uprawę. Z pewnością wpływają na to stosunkowo niskie wymagania wegetacyjne rośliny oraz odporność na okresy suszy.  

- Generalnie oceniamy ten sezon jako udany. W pełni wykonaliśmy nasz plan, a producenci, z którymi współpracujemy są zadowoleni z zaproponowanych warunków skupu. My z kolei cieszymy się, że ta współpraca dobrze się układa, co pozytywnie rokuje na przyszłość, mówi Andrzej Schodowski, Z-ca Dyrektora Zakładu Logistyki, Zakupów i Sprzedaży.

Aktualnie rozpoczynają się żniwa kukurydzy mokrej. Plan kontraktacji Cedrob Pasze w ilości 185 tys. ton został już zrealizowany w 95%. Od 20 września pracuje w pełnym biegu suszarnia w Raciążu, a za kilka dni dołączą do niej pozostałe jednostki, co wzmocni ogólną wydajność produkcyjną. 

- Skup kukurydzy to wyjątkowo trudny i pracowity czas, ale wierzymy, przebiegnie on sprawnie, a pogoda pozwoli naszym producentom terminowo zebrać plony, mówi Andrzej Schodowski.

Pozostałe aktualności

Nastroje na Nowy Rok

Początek Nowego Roku to dobry czas na podsumowanie i analizę działań podejmowanych w minionym roku oraz prognoz rozwoju na najbliższe miesiące. Na wstępie warto zaznaczyć, że ubiegły...

05 STY, 2022 GODZ: 14:05

Cedrob Pasze na targach Agra Rypin

Koniec lata to szczególny okres na polskiej wsi. Wiążę się to z piękną tradycją dożynkową, której symbolika przypomina o wielkim potencjale ziemi, sensie pracy na roli oraz zaradności...

13 WRZ, 2021 GODZ: 14:29